Frézovanie podlahového kúrenia

Perfektné riešenie pri rekonštrukciách, ale aj novostavbách

Inštalácia 16 mm potrubia do vykurovacieho systému

Istotne sa niektorí z Vás pýtate, či postačuje priemer/prierez primárneho systému vykurovania podlahového kúrenia 16 mm. Odpoveď znie ÁNO a tu je vysvetlenie:

 • Za prvé je potrebné si uvedomiť, že nemontujeme pokládku formu hada o rozchode potrubia napr. 15 - 20 cm, ale na husto inštalované potrubie o rozchode len 11 cm od seba. Tým zabezpečíme, že v podlahe budeme mať viac výhrevného telesa, teda vody, ako pri inštalácií na hada a v riedkej forme.
 • Za druhé inštalujeme v klasickej obytnej miestnosti, kde iné firmy inštalujú jedného hada, dva slimáky vedľa seba. Tým nepresiahneme celkovú dĺžku viac ako 100 bm a môžeme spokojne v potrubí o priemere 16 mm pustiť vody s polovičnou rýchlosťou, ako pri riedkych inštaláciách na hada.
 • Odovzdané teplo takýchto dvoch slimákov vedľa seba v hustote 10 bm/1 m² smerujúcich do stredu miestnosti s polovičnou rýchlosťou prúdenia najefektívnejšie vykúria objekt. Do takto navrhnutého systému Vám postačí celoročné prúdenie ohriatej vody od 25 do maximálne 30 C°  a samozrejme môžete uvažovať aj o vykurovaní tepelným čerpadlom, alebo solárnym systémom.

Výsledný efekt uloženia týchto dvoch hlavných parametrov nám u dlhodobého hľadiska ukazuje, že montáž potrubia 16 mm je najefektívnejšie riešenie z hľadiska montáže, výkonu a investovaných financií do sekundárneho okruhu podlahového kúrenia.

Fotogaléria

Ako na to

Zo strany zákazníka, je potrebné pred samotnou realizáciou mať demontovanú starú podlahovinu ( guma, koberec, parkety a pod.) Ak podlaha nie je rovná, je nutné ju prebrúsiť a dostať do určitej rovinnosti. Brúsenie môžete vykonať na vlastné náklady alebo ponechať na nás. Následne prichádza na rad samotné frézovanie drážok, montáž rozdeľovača a pokládka potrubia. Celý sekundárny systém otestujeme vzduchom a odovzdáme Vám vo finálnom stave tak, že k nemu už len pripojíte primárny zdroj tepla a zrealizujete si zaliate drážok. Samotné zapájanie kotla do stytému je v réžií zákazníka a nie je v našej práci. Doporučujeme preto zveriť tieto služby regoinálnemu kurenárovi, ktorý sa bude starať o Váš kotol aj pri servisoch a údržbe.

Na záver

Vyfrézované drážky je potrebné 1x zaliať riedkou nivelačnou zmesou alebo flexi lepidlom, aby zmes vtiekla do kanálov. Pri podlahovine ako je koberec, parkety, vinyl a podobných materiáloch, ktoré majú tendenciu prehnúť sa je potrebné zatiahnúť drážky lepidlom do roviny druhý krát po prvom zaliatí. Tieto práce nezabezpečujeme a sú v réžii objednávateľa.

V prípade, že potrebujete zodpovedať otázky, kľudne nás kontaktujte. Môžete tiež navštíviť sekciu ČLÁNKY, kde sa dočítate viac podrobnejších informácií a výhodách tekejto rekonštrukcie.

Potrubie_vložené_do_vyfrézovanej_drážky.jpg

Články

 • 01 Nov 2019

  Výhody frézovaného systému

  Ponúkame systém, pomocou ktorého môžete využívať výhody podlahového vykurovania retrospektívne a bez akýchkoľvek komplikácií, či už v starých alebo nových budovách. Viac V tomto článku.

 • 02 Dec 2019

  Prečo 11 cm pokládka?

  Možno Vám niekto povie že pokládka podlahového kúrenia v rezteči rúrky 20 cm stačí. Nie je tomu tak. 10cm má veľké výhody.

 • 03 Jan 2020

  Montáž na HADA vs. SLIMÁK

  Prevažná časť kúrenárov montuje podlahovky na Hada. U nás sa to robí do Slimáka a vysvetlíme Vám prečo.

 • 04 Mar 2020

  Stačí 16 mm potrubie?

  Áno postačuje a tu je vysvetlenie v článku.

Archív