Frézovanie podlahového kúrenia

Perfektné riešenie pri rekonštrukciách, ale aj novostavbách

Prečo nie HADA, ale SLIMÁKA

V praxi sa často stretávame s kasicky zaužívanou pokládkou podlahového kúrenia na tzv. HADA. Potrubie príde do miestnosti, putuje z ľava doprava a vybehne späť do rozdeľovača. Rozteč je na úrovni 20 cm a firmy tvrdia, že je to dobre. Áno, vykúrite aj s týmto systémom objekt.

Naše pokládky ale vykonávame výlučne na tzv. SLIMÁKA a to z nasledujúcich dôvodou.

 • Pre vysvetlenie: montáž na slimáka je, že idete s potrubím v tvare slimáka do stredu miestnosti a zase späť do rozdeľovača tým istým smerom.
 • Montáž slimáka je komplikovanejšia na rozmýšľanie a projekciu, ako na HADA, a tak  sa určitá časť majstrov tohto vzdáva.
 • Montáž 10 cm pokládky na slimáka, je náročnejšia na dĺžku potrubia a tak musíte dávať do jednej miestnosti minimálne 2 okruhy a to je ešte viac náročnejšie.
 • 2 okruhy v slimáku sú ale výhoda. V prípade porteby alebo poruchy, môžete jeden odstaviť a kúri Vám ten druhý.
 • Slimák Vám vykuruje rovnomerne miestnosť po celej ploche a nestane sa Vám ako u hada, že kde už končí, je chladnešia podlaha. Ak nechcete mať chlad, musíte pridať na čerpadle rýchlosť.
 • Do takejto montáže na slimáka môžete pustiť aj 25°C vodu zo zdroja a vykúrite tým miestnosť. Voda totiž putuje do stredu roznomerne v dvoch okruhoch a keď sa vracia, jej teplota už nie je tak dôležitá, pretože teplo po celej ploche odovzdávajú dva slimáky, nie jeden had. V tomto prípade nastavujete čerpadlo o 50% nižšie otáčky ako na hada, čím mu predĺžite životnosť o 100%

Ide o naše poznatky a presvedčenie z praxe. Ak máte záujem o pokládku slimák/hada a 15 - 20 cm rozteč, Vaše želanie Vám vykonáme.

Fotogaléria

Ako na to

Zo strany zákazníka, je potrebné pred samotnou realizáciou mať demontovanú starú podlahovinu ( guma, koberec, parkety a pod.) Ak podlaha nie je rovná, je nutné ju prebrúsiť a dostať do určitej rovinnosti. Brúsenie môžete vykonať na vlastné náklady alebo ponechať na nás. Následne prichádza na rad samotné frézovanie drážok, montáž rozdeľovača a pokládka potrubia. Celý sekundárny systém otestujeme vzduchom a odovzdáme Vám vo finálnom stave tak, že k nemu už len pripojíte primárny zdroj tepla a zrealizujete si zaliate drážok. Samotné zapájanie kotla do stytému je v réžií zákazníka a nie je v našej práci. Doporučujeme preto zveriť tieto služby regoinálnemu kurenárovi, ktorý sa bude starať o Váš kotol aj pri servisoch a údržbe.

Na záver

Vyfrézované drážky je potrebné 1x zaliať riedkou nivelačnou zmesou alebo flexi lepidlom, aby zmes vtiekla do kanálov. Pri podlahovine ako je koberec, parkety, vinyl a podobných materiáloch, ktoré majú tendenciu prehnúť sa je potrebné zatiahnúť drážky lepidlom do roviny druhý krát po prvom zaliatí. Tieto práce nezabezpečujeme a sú v réžii objednávateľa.

V prípade, že potrebujete zodpovedať otázky, kľudne nás kontaktujte. Môžete tiež navštíviť sekciu ČLÁNKY, kde sa dočítate viac podrobnejších informácií a výhodách tekejto rekonštrukcie.

Potrubie_vložené_do_vyfrézovanej_drážky.jpg

Články

 • 01 Nov 2019

  Výhody frézovaného systému

  Ponúkame systém, pomocou ktorého môžete využívať výhody podlahového vykurovania retrospektívne a bez akýchkoľvek komplikácií, či už v starých alebo nových budovách. Viac V tomto článku.

 • 02 Dec 2019

  Prečo 11 cm pokládka?

  Možno Vám niekto povie že pokládka podlahového kúrenia v rezteči rúrky 20 cm stačí. Nie je tomu tak. 10cm má veľké výhody.

 • 03 Jan 2020

  Montáž na HADA vs. SLIMÁK

  Prevažná časť kúrenárov montuje podlahovky na Hada. U nás sa to robí do Slimáka a vysvetlíme Vám prečo.

 • 04 Mar 2020

  Stačí 16 mm potrubie?

  Áno postačuje a tu je vysvetlenie v článku.

Archív